Web Tasarımında Renk Seçiminin Önemi

Web sitenizin tasarımında kullanacağınız renkleri özenle seçmelisiniz. Çünkü her rengin kendine has bir özelliği insanda bıraktığı psikolojik bir etkisi vardır. Ayrıca firmanızın kurumsal kimliğine uygun renk tonlarının uyumlu seçimi de işinize verdiğiniz ciddiyetin önemini belirtir.

Yaratıcı fikirlerle birlikte yorumlanan renkler kararında kullanıldığında beklenen etki sağlanır. abartıldığında dikkat dağıtır. Az kullanıldığında ise beklenilen etki yeterli olmaz.

Sektörünüze Uygun Renk Seçimi

Beyaz – Evrensel olarak barışın sembolüdür. Sadelik, temizlik, saflık ve ışıltıyı temsil eder.

Kırmızı – Kırmızı, renk skalasının en sıcak rengidir.Tutkuyu, gücü, dinamizmi temsil eder. Kullanıldığı yerde tüm renklerden sıyrılıp fark edilir. Ayrıca gözün en kolay görebildiği renktir. Açlık etkisi yarattığı için genel olarak Gıda sektörü firmalarının tasarımlarında sıkça kullanılır. Aşk duygusunu barındırır. İnsanı heyecanlandırarak kan basıncının artmasını sağlar. Güç, saldırganlık, canlılık duygularını da barındırdığı için en çok kullanılan renklerden biridir.

Anahtar kelimeler: tutku,aşk, açlık, heyecan, adrenalin, güç, cinsel, dinamik, aksiyon

Kahverengi – Basit ve nötr olduğu için genellikle Resmi Bürolar (Adli Makamlar, Hukuk Büroları vb. sektörler) ve İnşaat Firmaları tasarımlarında sıklıkla kullanılır. Doğa ve toprağı temsil ettiği için asil ve resmi bir renktir.

Anahtar kelimeler: nötr, resmi, adli, yetkin, barok, adalet, hukuk

Mor – Hem soğuk hem de sıcak renk özelliği taşımasından dolayı gizemi, kültürü, lüks ve zenginliği temsil eder.Az görülen bir renk olmasına rağmen bir çok tasarımcı bu rengi kullanmaktan çekinir. Genel olarak lüks ürünlerde ve eğitim tasarımlarında sık kullanılır

Anahtar kelimeler: kültür, lüks, zengin, gece hayatı, gizem, eğitim

Mavi – Mavi, güven, huzur, rahatlık ve yetki duygusu verir. Dinlendirici bir renk olduğu için tasarım dünyasında çok sık kullanılır. Arka plan ve ana renk olarak rahatlıkla tasarımın her noktasında kullanılabilir. Abartıldığında bile pek rahatsızlık vermez. Tıp, hükümet ve Finansal Şirketler sık kullanır. Saygınlığı ve bağlılığı temsil ettiği için tüm sektörlerde en çok kullanılan renktir. bknz: Facebook

Anahtar kelimeler: güven, huzur, rahatlık, yetki, dingin, saygın, bağlılık

Yeşil –  Yeşil, doğaya hakimdir, Bu renk yenilenebilirlik ve yaşamı temsil eder. Yatıştırıcı, huzur duygusu uyandırır, aynı zamanda kıskanç ve deneyimsizlik duyguları için de kullanılır. Çoğunlukla çevre dostu ve doğal natürel ürünlerin tasarımlarında sıkça kullanılır

Anahtar kelimeler: doğa,umut etmek, ekoloji, uyum, kıskanç, cömert, genç, yeni

Sarı – Kararsız bir renktir. Tasarımda dikkat, korkaklık ve mutluluğu vurgulamakta kullanılır. Bazen de sıcaklık duygusu vermekte yardımcı renk olarak kullanılır. Abartıldığında baskın olabilir ve gözü rahatsız eder.

Anahtar kelimeler: geçici, kararsız, dikkat, mutluluk, sıcaklık

Turuncu – Kırmızı ve sarının özelliklerini birleştirir. Oyuncu, haylaz bir renktir. Yardımcı renk olarak kullanıldığında ana renkte verilen duygunun niteliğini artırır. Tasarımlarda neşeyi ön plana çıkarır. Tasarımda kırmızı renk yoksa tüm dikkati üzerine çekecektir.

Anahtar kelimeler: sosyal, heyecanlı, dinamik, dikkatli, haklı, üstün, doğruluk

Pembe – Tasarımlarda pembe masumiyet hissi oluşturmanıza yardımıcı olur. Masumiyet, naziklik ve oyunculuk ile  bağlantılı bir renktir. Tasarıma feminen, kadınsı bir yetenek vermek için kullanılır. Yatıştırıcı özelliği ile sağlık, kozmetik ve cinsel tasarımlarda sıkça kullanılır.

Anahtar kelimeler: masum, nazik, kadın

Siyah – Teknik olarak içinde kırmızı, yeşil ve mavi renklerini barındırmayan (RGB 0,0,0,); yokluğun en güçlü rengidir. Otorite, zarafet ve geleneksel anlamlar katar. Her türlü tasarımda mutlaka kullanılır.

[divider]

Renklerin oluşturduğu 42 Ortak duygu

 1. Aksiyon ve macera: Kırmızı
 2. Karşılanabilirlik: Turuncu
 3. Saldırganlık: Kırmızı
 4. Takdir – Pembe
 5. Dikkat: Kırmızı, sarı
 6. Yetki: Siyah, mavi, mor
 7. Sakinlik: Mavi, kahverengi, pembe, yeşil
 8. Dikkat: Sarı
 9. Güven: Mavi
 10. Yaratıcılık: Turuncu
 11. Merak: Sarı
 12. Haysiyet: Mavi
 13. Sürücü ve enerji: Turuncu, kırmızı
 14. Coşku: Turuncu
 15. Kadınlık: Pembe, mor
 16. Eğlenceli: Turuncu
 17. Nazik: Pembe
 18. Şükran: Pembe
 19. Yüksek ruhlu: Turuncu
 20. Mutluluk: Pembe, sarı, kırmızı
 21. Uyum – Yeşil
 22. Sağlık ve şifa – Yeşil
 23. Masumiyet: Pembe
 24. Aşk: Kırmızı, pembe
 25. Lüks ve refah: Mor, yeşil
 26. Gizem: Mor, siyah
 27. Doğa: Yeşil, kahverengi
 28. Tutku: Kırmızı
 29. Pozitiflik: Sarı
 30. Şakacı: Sarı, pembe
 31. Romantik: Pembe, mor
 32. İmtiyaz: Mor
 33. Basitlik: Kahverengi, siyah, beyaz
 34. Gelişmişlik: Mor
 35. Maneviyat: Mor
 36. Güç: Kırmızı
 37. Başarı: Mavi
 38. Gelenek: Siyah
 39. Sakinlik: Pembe, yeşil, mavi, beyaz
 40. Güvenilir: Mavi
 41. Sıcaklık: Sarı
 42. Gençlik: Pembe, turuncu
Kaynaklar